Vedik Astrolojisi Hakkında


Hint astrolojisi olarak da bilinir. Sosyal medyada , gazetelerin astroloji eklerinde burcunuza göre günlük fal olarak bilinen batı astrolojisinden farklı olarak hint astrolojisi gezegenlerin gökyüzünde şu anda bulundukları konumu esas alır. Yani batı astrolojisi gibi 2000 yıl önceki konumlara göre hesap yapmaz, dünyamızın ekseninin presesyon hareketini kaale alır.

2000 yıl kaadra önce koç burcu 21 martta başlıyordu, yani baharın başlangıcı olarak kabul edilen dönem.Batı astrolojisi 2000 yıl önceki konumlara böylece tropikal zodyak adı verir. koç burcunun başlangıcını bahar başlangıcına göre hesaplar, buna göre sayfalarca yorum yaparlar. ama aslında kendisi koç zanneden birçok insanın doğdukları zaman güneş koçta değil balıktadır.

Hint astrolojisi yaşamın tüm alanlarına göre yorumlar yapar ve her alan için divisional charts (sanskritçe varga) adı verilen özel haritalar çıkarır. evlilik için bir harita, kariyer için bir harita, çocuklar için bir harita liste uzar da gider. bu haritalar çok özel hesaplama yöntemleriyle çıkarılır. aslında önemli olan genel doğum haritasıdır (rasi) ama birçok pandit, yani hint astrolojisi uzmanı eş haritası olan navamsayı da rasi kadar önemli tutar çünkü eski hint geleneklerinde evlilik ve kişinin eşi, kaderini paylaştığı kişi olarak önemli yer tutar.
Tabii kişinin genel durumu ve geleceğini öğrenmek için bu yeterli değildir bir de dasa adı verilen hayatı çeşitli dönemlere bölen bir sistem vardır ki özellikle vimsottori dasa sistemi üzerinden hesap yapılır. buna göre kişinin hayatı jüpiter dönemi saturn dönemi merkür dönemi diye sırasıyla gezegenlere göre devam eder.bu dönemin iyi ya da kötü geçmesi gezegenlerin haritadaki konumuna bağlıdır.

Batı astrolojisinde gezegenlerin etkileşimleri açılar üzerinden yapılır. mesela hayırlı üçgen açılar, uğursuz kare açılar vb. ama hint astrolojisinde bu yoktur. belli özel durumlara göre görünümler vardır. mesela saturn bulunduğu evden sayıldığında üç yedi ve onuncu evlere ve oradaki gezegenlere görünüm yapar. diğer gezegenler için de böyle kurallar vardır.
Bir de yoga adı verilen gezegenlerin özel bir konumda toplandıkları zaman oluşan etkiler vardır. tabii yoga başka anlamlarda da kullanıldığı için kafanız karışmasın. burada çeşitli isimlerde yogalar vardır ve gezegenler özel konumlardayken meydana gelirler. mesela 9. evin ve 10 evin yöneticileri aynı evdelerse veya yer değiştirirse veyahutta birbirlerine görünüm yaparlarsa rajayoga adı verilen çok özel bir yoga oluşur, bu sayede kişi bulunduğu meslekte büyük başarı elde eder, yükselir.
jüpiter ve ay aynı evde veya birbirlerine göre köşe olurlarsa gaja kesari yoga oluşur, kişi şöhretli olur. ayrıca fakirlik, mutsuzluk, kazalar vb. veren yogalar da vardır ki adlarına yoga değil dosha denir zaten.
Transitler ve astrakavarga adı verilen gezegenlerin belli evlerden geçerkenki puanlarına göre yapılan hesaplamalar da jyotishte önemli yer tutarlar.
Kısacası jyotish 5000 yıllık belki daha da fazla bir geçmişi olan kadim bilgiler sınıfına giren özel bir astrolojidir. iyi bir pandit kişinin haritalarına bakarak hangi gün başına neler geleceğini ayrıntılı olarak bilebilir. evlilik, çocuk sahibi olma vefat gibi tarihleri hesaplayabilir. haritalarından kişinin annesi babası ve akrabaları hakkında bilgi sahibi olabilir. Bu panditlerden biri ulu önderimiz Atatürk'e vefat edeceği 10 kasımı şifrelerle anlatan o meşhur halıyı vermişti zaten.

Tarih: 6 Kasım 2015
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Esentepe Mahallesi
Erkılıç Caddesi
No:6/1 Daire:29 Yasakule - Kartal/İSTANBUL
0216 311 03 07 - 0532 451 54 78
karma@karmikastroloji.com
SOSYAL MEDYA